Jeżeli w wyniku testu na utratę wartości aktywów okaże się, że wartość przyszłych korzyści ekonomicznych jest niższa niż wartość wynikająca z ksiąg rachunkowych, konieczne jest dokonanie odpisu aktualizującego wycenę aktywów spowodowanego utratą wartości aktywów.
Zgodnie z z KSR 4 „Utrata wartości aktywów” w ramach testu wycenia się wartość odzyskiwalną aktywa i definiuje ją jako wyższą od wartości:
– handlowej – pomniejszonej o koszty sprzedaży,
– użytkowej – stanowiącej wartość zdyskontowanych przyszłych korzyści ekonomicznych netto, ustalonej przy założeniu jego dalszego utrzymywania.
Utrata wartości aktywów zachodzi wtedy, gdy wartość odzyskiwalna danego obiektu jest niższa od jego wartości w księgach rachunkowych. Jeżeli wartość obiektu na dzień bilansowy jest niższa od wartości odzyskiwalnej, to nie zachodzi potrzeba jej aktualizowania.
Za wartość odpisu aktualizującego uznać należy różnicę między wyższą, wynikającą z ksiąg rachunkowych, wartością obiektu oceny utraty wartości, a niższą jego wartością odzyskiwalną, doprowadzając w ten sposób nową wartość bilansową tego obiektu do jego wartości odzyskiwalnej.
Odpis aktualizujący dokonany jest w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych jednostki.